trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

YGS Sınavına girecek adaylara kimlik ile ilgili uyarı!

YGS Sınavına girecek adaylara kimlik ile ilgili uyarı!

YGS’ye girecek arkadaş ve kardeşlerimize şimdiden başarılar dilerim. Bu sene YGS sınavında yedek gözetmen olarak görevliyim bu nedenle büyük bir ihtimalle kapıda emniyet görevlilerinin yanında kimlik kontrolünde görevli olacağım. ÖSYM 13 Mart’ta yaptığı duyuru ile YGS’ye girecek adaylara sınav giriş belgesi ile birlikte yanlarında ne bulundurmaları gerektiği hakkında kapsamlı bir duyuru açıkladı.

Geçen yaz KPSS sınavında yine kapıda yedek gözetmenken kimlik kontrolü sırasında ÖSYM duyurusunu dikkate almayan bir Öğretmen adayı kardeşimizi içeriye alamamanın büyük üzüntüsünü yaşamış olmanın verdiği kaygı ile ÖSYM’nin Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi ve Yanlarında bulundurulması gereken fotoğraflı kimlik belgeleri ile ilgili duyurusunu hatırlatmayı görev biliyorum.

Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2014-YGS Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 13 Mart 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir.

 • Adaylar İnternet’ten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır.
 • Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır.
 • Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
 • Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.
 • Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur.
 • Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir.
 • Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.
 • Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.
 • Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Yukarıdaki maddeleri lütfen tekrar tekrar okuyun ve gözden kaçırdığınız bir nokta olmasın ne siz ne kapıdaki görevli ne de sizleri yetiştirip sizden güzel haberler bekleyen ailenizin gününü rezil etmeyin.

HEPİNİZE SINAVDA ŞİMDİDEN BAŞARILAR…

Bir önceki yazımız olan Takdir Teşekkür Belgesi Örneği başlıklı makalemizde takdir örneği indir ve teşekkür örneği indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. emir dedi ki:

  Sınav zordu…

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Güncel
2014 Şubat ayında otomotiv pazarı daralmış mış!!!

Bu gün hangi forumu hangi haber sitesini açsam hepsinde  Otomotiv pazarı Şubat ayında %27,5 daraldı haberleri ve yorumlarını okuyorum. Aslında herkesin...

Kapat