trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

XBMC Nedir – XBMC Ne İşe Yarar

XBMC Nedir – XBMC Ne İşe Yarar

Sıkı bir şekilde film, dizi, müzik arşivine sahip olanların en ihtiyaç duydukları yazılım medya arşiv yöneticisi veya düzenleyicisi olsa gerek. Film, dizi, müzik arşivinin yanına online tv servislerini de eklersek böyle bir arşive sahip olan kişinin XBMC programı ile tanışmaması imkansız. XBMC yazılımı ile henüz tanışmamış olanlar için XBMC konularına XBMC nedir sorusu ile başlıyoruz.

XBMC Nedir?

XBMC tamamen ücretsiz ve kapsamlı bir medya yöneticisi programı. Alanında çok başarılı olan bir open source (açık kaynak kodlu) yazılım. XBMC kısaltmasının açılımı ise Xbox Media Center. Peki Xbox ile ilgisi nedir; 2003 yılında amatör kullanıcılar tarafından hobi olarak başlanılan proje aslında Microsoft’un oyun konsolu için geliştirilmişti. 2003 yılından itibaren medya uzantıları ihtiyaçları kapsamından geliştikçe gelişti ve bugün ise milyonlarca kullanıcısı olan yazılama dönüştü.

XBMC Ne İşe Yarar?

XBMC yazılımı ile fotoğraflarınızı, müziğinizi ve videolarınızı PC’nizde olduğu gibi tablet ve TV’nizde kullanabilirsiniz. Kısacası tüm bunları basit bir şekilde yönetmenizi sağlıyor.

XBMC yerel diskten, USB diskten veya ağ abğlantılı bir ortamdan dosya oynatabilme özelliğine sahip. İstenmesi durumunda medya dosyalarına ilişkin tüm bilgileri sizin yerinize internet üzerinden ednip saklıyor. Örneğin albüm kapakları v.s. gibi.

Yazılım açık kaynak kodlu ücretsiz olduğu için eklentiler ile daha da kullanışlı olarak kullanılabiliyor. Radyo dinleyebilir, sisteme entegre TV kanallarını dahi izleyebilirsiniz.

XBMC ile monitör kapalı durumda iken fare ve klavye kullanmadan müzik dinleyebilirsiniz. Android tablet veya akıllı telefonunuz yeterli bunun için.

Film arşivinizi, müzik arşivinizi, fotoğraf arşivinizi, dizi arşivinizi düzenlemek istiyor ve tek bir noktadan yönetmek istiyorsanız XBMC yazılımı tam size göre. Arşiv tutkunu ise kullanmamanız kaçınılmaz olmalı.

XBMC ile gelecek yazılarımızda daha geniş bilgiler vereceğiz. Özellikle Android işletim sistemi ile nasıl kullanacağımızı göstermeye çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Kaç Gb iPad Almalıyım başlıklı makalemizde 16 gb ipad yeter mi ve kaç gb ipad almalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, XBMC
Kaç Gb iPad Almalıyım

Hangi model İPad alacağıma karar verdim ancak hangi kapasite kaç Gblık İPad alacağıma karar veremedim diyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra...

Kapat