trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

TFF Futbol Müsabakaları 58. Madde Değişti İşte Son Hali

TFF Futbol Müsabakaları 58. Madde Değişti İşte Son Hali

Türkiye spor gündemi uzun süredir meşgul eden şike operasyonu sonrasında kararlar verildi. Türkiye Futbol Federasyonu bugün olağanüstü toplandı ve şike konusunda çok önemli bir karar verdi.  Son haliyle 58. Madde şu şekilde:

TFF Yönetim Kurulu 58. maddeyi bu sefer değiştirdi. Şikeye küme düşme cezası aynen korunurken, teşebbüse puan silme cezası getirildi.

58. Maddenin 2. Fıkrasının B bendinde “Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir.” denildi. Maddedeki “… uygulanabilir”, “Ağır ihlal hallerinde….” ifadeleri de teşebbüs olsa bile kulübe ceza verilmeyebileceğinin göstergesi.

İşte 58. Maddenin yeni hali:

MADDE 58 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir,

b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir.

c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir.

(2) 1. fıkrada belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır.

a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.

b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde Futbol Disiplin Talimatı 17 etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir.

(3) İhlal veya ihlale teşebbüsün hakemler tarafından meydana getirilmesi halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

Bir önceki yazımız olan Galatasaray Kupa Dışı başlıklı makalemizde galatasaray elendi, galatasaray-sivasspor ve ziraat türkiye kupası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Spor
Galatasaray Kupa Dışı

Bu akşam oynanan Galatasaray-Sivasspor Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasında Sivasspor Galatasaray'ı 1-0 yenerek Galatasarayı kupa dışına çıktı. Kimine göre sürpriz bir...

Kapat