trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Tasarruflu Doğalgaz Kullanımı, Püf Noktalar

Tasarruflu Doğalgaz Kullanımı, Püf Noktalar

Evleneli nerdeyse 4 yıl olacak ama bir gün olsun ne alt katımızda ne de üst katımızada adam akıllı doğalgaz kullanılmadı. Sanırım tasarruflu ısınmak ve doğalgaz faturasını düşürmek için öncelikle kombisi devamlı çalışan bir komşumuzun olması gerek. Çünkü yıllardır biz alt ve üst katı da ısıtıyoruz.

Şu aralar yoğun geçen kış günlerinden dolayı hangi eve gitsek muhabbet doğalgaza geliyor. Ne kadar yakıyorsunuz? Doğalgaz faturanız ne kadar geliyor? ve ardı arkası kesilmeyen tartışma muhabbetleri. Peki doğalgaz faturamızı düşürmenin yolları nelerdir. Birlikte bakalım aklımıza yatmayan yerleri de yorum bölümünde tartışalım.

dogalgaz-faturası-puf-nokta

Öncelikli olarak evinizin içerden ve dışardan yalıtımları iyi olacak. Duvarlarımız ısıyı ne derece muhafaza edebiliyor ? Eğer duvarlarınızın geçirgenliği fazla ise; kapı ve pencerelerinizden hava sızıyorsa ilk etapta bunları halletmemiz gerekiyor. Duvar mantolama ve çatı izolasyonu gerekir. Çünkü, yalıtım sorununu halletmediğimiz sürece diğer pek katkısı olmayacaktır. Bilhassa çatılı evlerde çatıların 10-15 cm kadar yalıtılması gerekir. Yalıtım için yapacağınız masraf size biraz fazla görünebilir ancak korkmayın çünkü, yalıtımla yapacağınız tasarrufla birlikte bu maliyet kendini birkaç yılda amorti edecektir. Ki ne kadar doğru bilmiyorum ama 2017 ye kadar bütün evlerin mantolama sistemine geçmesi gerektiği.

Pencerelerinizden sızan soğuk havanın direncini kırmak için çift cam kullanın ayrıca kapı ve pencerenizin cam birleşim yerleri ile aralık kısımlarını bant ya da süngerle kapatmayı deneyin. Ben yapı marketlerden aldım ahşap olan camlarımızn arasına yerleştirdim.

Isıtmada kullanacağınız kombiyi çok iyi seçin. Yoğuşmalı kombilerden en iyi verimi alabilirsiniz. Alacağını kombinin kalite standartları olan CE ve TSE işareti olmasına özen gösterin.

Bizim uyguladığımız diğer bir yöntem ise bazı kişiler kullanmadıkları odaların peteklerini komple kapatıyorlar. Biz bu şekilde yapmıyoruz sadece çok az vanalarını kısıyoruz ve kombimiz hiç kapanmıyor evde olmadığımız zamanlar en düşük ayarda çalışarak istediğimiz ısıya daha çabuk ulaşmayı sağlıyoruz.

Yukarıda saydıklarımız ilk etapta zor gibi görünebilir ancak yerine getirdiğinizde doğalgaz tüketiminizin düştüğünü göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Oh be sonunda kar yağdı! başlıklı makalemizde 2011 aralık kar yağışı, ankara kar yağışı ve kar topu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Güncel
Hususi araçlar için kışlık lastik zorunlu mu?

Bu gün bütün haber sitelerinde, haber programlarında bu konu dönüp duruyor.  "Kış Lastiği takmayana 500 Lira Ceza" başlığı adı altında...

Kapat