trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Sıfır Araçlara Tescil Kolaylığı

Sıfır Araçlara Tescil Kolaylığı

Emniyet Müdürlüğünde eskiden iş yapmak gerçekten mesele idi sıraya girersin sıranın kalabalıklığı hele de muameleci diye adlandırılan meslek grubu! mensubu arkadaşlar dersinki sıram geldi bi bakarsın vatandaş muameleci! elinde bir tok evrak bekle babam bekle. İşte bu yüzdendir ki sıfır araç tescilinde bu işlerle uğraşmamak için bayinin bu işlerini yürüten kişiye vekalet verilir. Eylül de Meriva‘yı aldığımda 89 lira vermiştim. Bir  sene önce Lacetti’yi alırken de bi o kadar vermiştim.

Vatandaşın verdiği vekalet ücreti üstüne dolaylı yoldan muameleciye verdiği para hepsi üst üste eklendiğinde büyük bir tutar çıktığını gören yetkililer, vatandaşı sevindirecek bir projeye imza atmış bulunuyorlar. Bu proje ile sıfır km araç alan vatandaşlara tescil kolaylığı sağlanacak.

Yeni projeyle Türkiye`de üretilen veya ithal edilen araçların teknik özelliklerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri, üretici veya ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi`ne (ASBİS) elektronik ortamda, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilecek.

Peki bayilerin bu projedeki rolü ne olacak?

Vatandaşlar, yeni bir araç almak için bayiye gittiğinde, bayideki görevliler satışa ilişkin bilgileri ASBİS sistemine girecek ve alıcı adına tescil belgesi talebinde bulunacak.

Burada yapılacak işlemlerin ardından aracın tescil edildiğine ilişkin geçici bir tescil belgesi alan müşteriler, bu belge ile aracını trafiğe çıkarabilecek, aynı noter satışından sonra tescil belgesinin adrese gelmesi gibi asıl tescil belgesi ile trafik belgesi ise araç sahibinin adresine posta ile gönderilecek.

Pilot il olarak seçilen Ankara`da denenmeye başlanan ve 1 Nisan`dan itibaren tüm Türkiye`de uygulanması planlanan projeyle vatandaşlar, tescil şubesine gitmeden veya iş takipçisine vekalet vermeden aracını tescil ettirebilecek.

Vatandaştan anahtar teslim olarak anlaşan bayilerin bu durumda fiyatlarında belirli bir indirime gitmesi gerekecek çünkü plaka masrafı adı altında faturaya yansıtıyorlar. Bunu da aklımızın bir kenarında tutalım.

Bir önceki yazımız olan Opel Yeni Yıl Kampanyası 2012 başlıklı makalemizde corsa kampanyası, opel ocak kampanyası ve opel yeni yıl kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Opel Yeni Yıl Kampanyası 2012

2011 Aralık ayını iki kampanya ile kapatan Opel firması 2012 yılında indirimle karşılıyor. En çok tercih edilen sınıflardaki araçlarında indirime...

Kapat