trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Opel’den beklenen 1.6 CDTI dizel motor geliyor

Opel’den beklenen 1.6 CDTI dizel motor geliyor

GM grubu araçların piyasada rakiplerine göre geri kaldığı konuların başında hiç şüphesiz dizel motor seçeneklerinin çok kısıtlı olması geliyordu. Şuan piyasaya sürdükleri araçlarda kullandıkları 1.3 cdti, 1.7 cdti ve 2.0 cdti motor seçeneklerinden 1.7 cdti ve 2.0 cdti motor seçenkeleri tüketim değerleri ve özellikle ülkemizdeki vergilendirme sisteminden dolayı tercih edilemiyor ve dolayısıyla da piyasada rekabet gücü kalmıyordu.

GMMedia bir duyuru yayınlayarak 1.6 CDTI motor üreteceğini duyurdu. 1.6 CDTI Ecotec’in üretiminin başlamasıyla birlikte mevcut 1.7 CDTI, ve 2.0 CDTI’nin düşük güç üreten versiyonları üretimden kalkacak. Kapalı devre yanma kontrolü ve aluminyum motor bloğu gibi özellikler barındıran yeni ünite henüz yürürlükte olmayan Euro 6 standartlarını karşılayan ilk Opel dizel motoru olma özelliğini taşıyor.

opel-1-6-cdti-diesel-enginie

 

Motorun farklı güç seviyelerinde versiyonlarının üretilmesi planlanıyor. Motor geliştirilmeye başlanırken temel hedefler olarak sessizlik, düşük titreşim, yüksek güç/tork yoğunluğu ve düşük yakıt tüketimi belirlenmiş. Açıklanan ilk versiyon 136 hp güç ve 320 nm tork üretecek. Bu değerlere yakın güç üreten 2.0 dizel motorlara göre %10’lık bir yakıt tasarrufu elde edilmiş.

Tamamen GM içerisinde geliştirilen bu yeni dizel motor ve kontrol ünitesi için Rüsselsheim-Almanya, Torino-İtalya ve ABD’deki mühendislik ekipleri birlikte çalışmış. Motor yeni 1.6 Turbo benzinli SIDI motorların da üretimini üstlenmiş olan Szentgotthard-Macaristan fabrikasında üretilecek.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep-Adana Arası Otoyol Tünelleri Araç İçi Kayıt başlıklı makalemizde adana-antep arası yol güzergahı, adana-antep otobanı ve adana-antep tünelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Gaziantep-Adana Arası Otoyol Tünelleri Araç İçi Kayıt

Eskiden uzun yolculuklarda dağ geçitleri hep sıkıntı olmuştur. Ancak teknolojinin ve altyapının iyileşmesiyle yatırımlar daha da artmış ve otoyollarla birlikte...

Kapat