trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Okullarda Diyabet Eğitimi Programı Detayları

Okullarda Diyabet Eğitimi Programı Detayları

Okullardan başlayarak toplumda diyabet bilincini geliştirmeyi amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı- Sağlık Bakanlığı ortaklaşa projesi Okullarda Diyabet Eğitimi Programı başladı.

Bakanlık genelgesinde hazırlanan sunular sınıflara dağıtılarak sınıfta öğrencilere izlettirildi. Özellikle sunu çok güzel ve dikkat çekici şekilde hazırlanmış. beni öğrencilerim pür dikkat izlediler. Şimdi Programın amaçlarından bahsedelim.

Şeker Hastalığı Nedir? Nasıl tanı konur?

Şeker hastalığı vücudumuzdaki şekeri kontrol eden insülin hormonunun eksikliği yada etkisizliği sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

İnsülin, pankreasın beta hücreleri tarafından salgılanır ve vücutta enerji dengesini kontrol eden en önemli hormondur. Görevi kanın içindeki şekerin hücre içine girmesini sağlamaktır. Bu sayede şeker yanarak enerjiye dönüşür.

Pankreas, midenin arkasında karın içine yerleşmiş bir organdır.Gıdaların sindirim ve kullanımında büyük rol alır. Vücut için önemlihormonlar üretir. Bunların başında İnsülin gelmektedir. Ürettiği insülin hormonunu dolaşıma yollayarak kanın içindeki şekerin hücre içine girişini sağlamaktadır. Bu sayede kanda şeker birikimi olmadan hücrelerin bu şekeri kullanmasını sağlamaktadır. Diyabetli bireylerde bu denge bozulmuştur.

Vücudumuz enerji kaynağı olarak yağ ve proteinlerin yanı sıra karbonhidrat adını verdiğimiz şeker ve nişasta içeren besinleri kullanır. Bu besinlerin kullanımı için pankreasın ürettiği insülin hormonuna ihtiyaç vardır. İnsülin yetersizliğinde besinlerle aldığımız şeker (glukoz) hücre içine giremez. Şekerin hücre içine girmesi için mutlaka insülin hormonuna ihtiyaç vardır. İnsülin adeta hücrenin kapısını, şekere açan bir anahtar görevini yapar. İşte bu anahtar yokluğunda şeker hücre içine girip, enerjiye dönüşemez ve kanımızda yükselmeye başlar. Bu duruma DİYABET (Şeker Hastalığı) denir.

Şeker hastalığı (diyabet) bazı tiplere ayrılır:

Tip1 Diyabet: İnsülin üretimi tamamen yok olmuştur ve vücut insülinüretememektedir. Genelde çocukluk çağında görülür.

Tip 2 Diyabet: İnsülin üretimi kısmi azalmıştır fakat insülin görevini yapmadığı için hap ya da insüline ihtiyaç duymaktadır. Erişkin diyabeti olarakta bilinen tip 2 diyabet son yıllarda genç ve çocuklarda da gözlenmeye başlanmıştır. Tip 2 diyabet için en büyük risk şişmanlıktır. Kan şekeri düzeyi genellikle miligram/desilitre  mg/dl) cinsinden ifade edilir. Sabah açlıkta 100 mg/dl’nin, toklukta veya şeker yükleme testinde 140 mg/dl’nin altında olması normaldir. Açlık kan şekerinin 126mg/dl, tokluk kan şekerinin 200 mg/dl üzeri olması durumunda diyabet tanısı konulur.

Okulda şeker hastalığı Olan çocuklarda Sorunlar ve önlemler

Şeker hastalığı aynı zamanda sosyal bir hastalık olup, çocuğun yaşadığı çevrelerin de (aile, okul, dersane vs.) olaya dahil edilmesi gerekmektedir. Çocuklar günün önemli bir kısmını okulda  geçirmektedirler. Hastalığın bilinmemesi başlangıçta aile ve okulda kaygı düzeyini artırmaktadır.

Bununla birlikte diyabetli çocukların olduğu okullarda eğitimçilere verilecek bilgiler mevcut kaygı düzeyini azaltacaktır. Bunun için bazı noktaların bilinmesi ve düzenlenmesi yeterlidir:

1. Okulda yapılması gereken insülin enjeksiyonu, kan şekeri ölçümü ve beslenme öğünlerinde kolaylık sağlanması

2. “Hipoglisemi” adı da verilen şeker düşüklüğü durumunun tanınması ve tedavi edilmesi

3. Enfeksiyon hastalıkları ve düzenli diyabet kontrolleri nedeni ile öğrencinin okul devamsızlıkları konusunda anlayışlı olunması

4. Şeker hastası çocuğun bir sorun kaynağı gibi görülerek ondan çekinilmemesi, okula kayıt olmasından derslere devamına, beden eğitimiderslerine katılmasından arkadaşlarıyla sosyal iletişimine kadar tüm etkinliklerinin olabildiğince normal olması için desteklenmesi

Konu hakkında daha detaylı bilgiler,

Okullarda Diyabet Egitimi Programı Bakanlık Yazısı (Pdf)

Eğitim Platformunu indirerek sınıfınızda kullanabilirsiniz.
Sağlıklı mutlu bireyler… Mutlu günler

Bir önceki yazımız olan Van İlimize 800 Öğretmen Atanacak başlıklı makalemizde 2 kasım, 800 öğretmen ataması ve MEB hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Öğretmen
Van İlimize 800 Öğretmen Atanacak

Van İlimizde meydana gelen deprem nedeniyle bu ildeki okul ve kurumlarımızın öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere 02.11.2011 tarihinde 800 öğretmen ataması...

Kapat