trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız?

Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız?

Genel anlamda araç kullanıcılarına baktığımızda ülkemizde kışlık lastik kullanımı hala yaygınlaşmamış durumda sadece kar yağdığında kullanmak gibi bir ön yargı var. Avrupa’ da çoğu ülkede kışlık lastik kullanma zorunluluğu var ne yazıkki ülkemizde böyle bir uygulama söz konusu değil.

Bunun sonucunu beklenmeyen bir yağış olduğunda haberlerde, forumlarda, video sitelerinde görüyoruz yoldan çıkan araçlar, kaza yapan araçlar. Etrafımızdaki arkadaşlarımıza, dostlarımıza baktığımızda, “Aracımı sadece şehir içinde kullanıyorum”, “Bu yıl fazla kar yağmayacak”, “Yavaş sürüyorum”…  gibi söylemler sunmaktadırlar. Bunlar kış lastiği kullanmayanları kullandıkları en yaygın bahaneler.

Çok az araç kullanıcısı hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde, en iyi yaz lastiklerinin bile yol tutuş performansından, denge ve frenleme performansından kaybetmeye başladığının bilincinde.

Kış lastikleri, her türlü hava koşulunda, zincir kullanmadan güvenli sürüşü garanti etmek için sonbahar aylarında araca takılmalıdır.

Ayrıca yanlış bir uygulamada sadece 2 lastik değişecekse ön tekerlere takmak. Çünkü ara. kaymaya arkadan başlama olasılığı daha fazladır. En güvenli yol 4 lastiğide değiştirmektir.

Düşük sıcaklıklarda kullanım için formüle edilmiş özel karışımlar ile üretilen kış lastiklerinde suda kızaklama riskini düşürmeye yardımcı olan özel sırt desenleri kullanılmaktadır. Bu durum kar üstünde bile çekiş ve güvenlik sağlarken, gözle görülebilen şekilde kısa frenleme mesafesi (Yaz lastiklerine gore düşük sıcaklıkta yağmırlu koşulda -%10, karlı zeminde -%20) sağlar.

Herkese güvenli sürüşler.

Bir önceki yazımız olan Sıfır Kilometre Araç Pazarlığı ve Alınabilecek Hediyeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Sıfır Kilometre Araç Pazarlığı ve Alınabilecek Hediyeler

Son 11 ay içinde 2 defa şahsım adına (Chevrolet, Opel), 1 defa arkadaş adına (Chevrolet), 1 defada Kayınbaba adına (Honda)...

Kapat