trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Nargile Kafelere Yasak Geliyor ve Kapanma Yasası

Nargile Kafelere Yasak Geliyor ve Kapanma Yasası

Son yıllarda özellikle gençler arasında yaygınlaşan Nargile kullanımı yetkililerin gözünden kaçmadı.

Peki nedir bu nargile sigara ve diğer bağımlılık yapan maddelerden farkı nedir?

Doğu kültürünün  vazgeçilmezlerinden olan nargilenin anavatanı olarak Hindistan bilinir. Hintliler, ilk olarak hindistan cevizinden elde etmişler bu keyfi. Daha sonraları giderek yaygınlaşan ve değişen nargile, zamanla porselen,bronz ve cam gövdeli halini alırken, hemen hemen bütün doğu milletlerinin vazgeçilmez bir keyif aracı olmuştur. Osmanlının nargile ile tanışması takriben 16. yüzyıla denk gelmektedir.

Hiçbir zaman unutulmayan nargile kullanımına ilgi artmaya devam etmiş ve son yıllarda da nargile kafeler açılarak toplumumuzda iyice yer etmeyi başardı.  Sigara yasağının mimarı olan TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl dumanlı içecekler konusunda yeni bir kanun teklifi hazırladı. Hazırlanan bu taslağa göre kafelerde nargile içilmesi fiilen yasaklanıyor. Hazırlanan yasa tasarısı ile bu çeşit eğlence mekanlarına yasak ve kapanma tehlikesi getiriliyor.

Nargilenin Zararları nelerdir?

  • Nargile’de kullanılan tütün nikotin içerdiği için bağımlılık yapıyor. Kimileri nikotin suda çözündüğü için bağımlılık yapmadığını düşünse de, nikotin suda çözünmüyor.
  • Nargile dumanı, katran, karbonmonoksit ve kanserojen maddeler içeriyor. Katran ve bir kısım ağır metalleri sigaradan bile daha fazla içerebileceği belirtiliyor araştırmacılar tarafından.
  • Akciğer kanseri ve kalp hastalıklarıyla bağı olduğu düşünülüyor.
  • Gebeler tarafından içilmesinin düşük kilolu bebek doğumlarını netice verdiği düşünülüyor.
  • Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sigara Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, tütünün nargile şeklinde içiminin,solunum fonksiyonları üzerinde önemli olumsuz etkilerinin bulunduğunu bildiriyor.
  • Gırtlak kanseri riskini arttırıyor. (nargilem.gen.tr)

Bir önceki yazımız olan Oh be sonunda kar yağdı! başlıklı makalemizde 2011 aralık kar yağışı, ankara kar yağışı ve kar topu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Güncel
2012 Trafik Cezaları

Cezanın yaptırım gücünü hiç kimse bir kenara atamaz. Filmlerde olsun ya da yurt dışında yaşayan eş dostun anlattıklarıyla ülkemizdeki trafik...

Kapat