MEB Sağlık Ağızda Başlar Eğitim Programı

MEB Sağlık Ağızda Başlar Eğitim Programı

Ülkemizde toplum olarak ihmal ettiğimiz sağlık konularının en başında Ağız Diş Sağlığı gelmektedir. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlere uzaktan eğitim yolu ile tüm Türkiye’de seçilen 12 pilot ilin 2. ve 3. sınıflarında okuyan öğrencilerin küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırmayı amaçlayan Sağlık ağızda başlar projesini duyurdu.

Pilot illerden biri olan Ankara’da benim okulumda da bu uygulama yapılacak ve 3. sınıf öğretmeni olarakta ben seçilmişim. http://uzaktanegitim.meb.gov.tr internet adresinden MEBBİS kullanıcı adı ve şifre ile girilerek Proje hakkında bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. İki bölümden oluşan eğitimi tamamladığınızda sınıfınızda uygulayacağınız proje materyallerine izlettireceğiniz dvd filme ulaşarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Ben iki eğitimi de tamamlayarak dvd filmi (Zıp Zıp) bilgisayarıma indirdim. Hemen Aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

MEB, Sağlık Ağızda Başlar Zıp Zıp Eğitim sunusu
17.3 KiB
1858 Downloads
Ayrıntılar...

Uzaktan Eğitimde izlediğiniz iki bölümde ağız ve diş sağlığı ile ilgili en temel bilgileri çok sade bir dille görsellerle anlatmışlar. Sınıfınızda ayrıca bunları da projeksiyon cihazınızla izlettirebilirsiniz.

Sağlık Ağızda Başlar Eğitim Programında görevli öğretmenler bir eğitime alınarak gerekli malzemeler (diş takip karneleri, diş fırçaları, afişler, diş macunları) öğretmenlere kişi sayısı kadar verilecektir. Anlaşılan o ki projeye İpana ve OralB firmaları destek veriyor. Kendilerine de bu denli güzel bir uygulamaya destek verdikleri için teşekkür etmek gerek.

Proje sürecinde paylaşımlara bu yazıdan devam ederim. Kafanıza takılan bir şey olursa alttaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

NOT: Ankara’ da bugün az önce bir yazı imzaladım. Giriş yapmakta sorun yaşayanların uzaktanegitim@meb.gov.tr adresine bildirilmesi gerekiyormuş ve süre 15 Marta kadar uzatılmış.

Bir önceki yazımız olan Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantı Tutanakları başlıklı makalemizde 1.sınıf, 2.sınıf ve 2011-2012 zümreler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 22 yorum yapıldı:

 1. mehtap diyor ki:

  bizim okuldan da ben görevliyim sanırım . eğitim sınıfında sadece benim adım var . benim sorunum şu ki “zıp zıp” filmini indiremedim. sitede bir sorun vardı sanırım. şimdi bir daha denemek için 2. eğitimi baştan almam lazım . bu filmi bulabileceğim başka bir yer var mı? eğitimi yeniden almadan:((

  Ben iki eğitimi de tamamladım ama dvd filmi (Zıp Zıp) bilgisayarıma indiremedim.

  1. gokhan diyor ki:

   okulumdaki bilgisayarıma kaydettim ordan boyutlarına bakarak mail adresinize gönderebilirim.

 2. mehtap diyor ki:

  Gönderirseniz memnun olurum . Teşekkürler.

  1. gokhan diyor ki:

   40 MBlık bir dosya pazartesi günü bir siteye upload ederim mail olarak gönderilemez çünkü.

 3. gokhan diyor ki:

  Zıp Zıp Eğitim Sunusu indirme bağlantısı yazı içine eklenmiştir.

 4. Mehtap diyor ki:

  Çok teşekkür ederim .Zıp zıpı indirdim.

  1. gokhan diyor ki:

   hangi site açılımıyor acaba?

 5. gökhan diyor ki:

  Merhaba ben 1 görevi tamamlıyorum ama 2 eğitime bir türlü geçmiyor.Aynı zamanda 1 eğitimde tamamlanmadı yazıyor anlamadım gitti…

  1. gokhan diyor ki:

   hocam pek bi fikrim yok neden sıkıntı olduğuna dair ben yaparken bir sıkıntı olmamıştı.

 6. gokhan diyor ki:

  Bugün diş fırça ve macunlarım geldi kitapçıkları dağıttım.

 7. CANAN diyor ki:

  Kullanıcı bulunamadı diyor ne yapmalıyım

  1. gokhan diyor ki:

   ilsis şifrenizde bir sıkıntı vardır? okul idaresinden yeni bir şifre talep edersiniz. sanırım ilk girişte sorun yaşıyorsunuz.

 8. yusuf diyor ki:

  cokgülel bişey bu

 9. haydar gündüz diyor ki:

  1. VE İKİNCİ EĞİTİM ANKETLERİ AÇILMIYOR,BANA BİR AÇIKLAMA GÖNDERİR MİSİNİZ?

  1. gokhan diyor ki:

   süresi dolmuş olabilir. süre dolmamışsa tarayıcınızı değiştirin internet explorerda girişi yapamamış google chrome ile tamamlamıştım.

 10. hülya diyor ki:

  2013 senesi için bende yararlandım,yayınladığınız indirme sitesinden..çok teşekkürler..

 11. Rabia gürleyen diyor ki:

  Diş karnesini nasıl temin edebiliriz

  1. gokhan diyor ki:

   geçen sene okula sayıyla gelmişti.

 12. çiğdem diyor ki:

  merhaba samsunun ayvacık ilçesinin terice köyünde sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım okulumdaki öğrenciler için diş fırçası ve diş macunu nasıl temin edebilirim lütfen bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
  ,

  1. gokhan diyor ki:

   son yıllarda okullara genelde signal ücretsiz diş fırçası ve macunu gönderiyor. Signal Türkiye ile irtibata geçerseniz ger çevireceklerini sanmıyorum… https://www.facebook.com/SignalTurkiye Facebook sayfasına da yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş olacaktır.

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Öğretmen
meb_logo__2
Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantı Tutanakları

Zümre öğretmenler kurulu: İlköğretim okullarında aynı sınıfı veya aynı dersi okutan öğretmenlerden oluşan kurula verilen isimdir. Sene başında, ortasında ve...

Kapat