trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

MEB, İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi

MEB, İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi

Son günlerin eğitim camiasında merakla beklenen konularının başında norm kadro belirlemelleri geliyordu. Okullarda genel şikayetlere bakıldığında norm kadrolar belirlenirken neye göre belirnecekti. Talim Terbiye Kurulu sonunda ilkokul ve ortaokullar için haftalık ders saatleri çizelgesini açıkladı.

İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgelerine göre haftalık ders saatleri:

1. sınıflarda 26 zorunlu ders ve 4 saatte seçmeli ders olmak üzere toplamda 30 saat ders görülecek.

2. ve 3. sınıflarda 28’i zorunlu 2’side seçmeli olmak üzere 30 saat ders görülecek.

4. sınıflarda 30 saat sorunlu ders görülecek.

5. ve 6. sınıflarda 28’i zorunlu 8’i seçmeli ders olarak 36 saat ders görülecek.

7. ve se8. sınıflarda 29’u zorunlu 8’i seçmeli olarak 37 saat ders görülecek.

2012-2013 İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Saati Çizelgesini ekteki dosyadan indirebilirsiniz.

MEB, İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Saati Çizelgesi
MEB, İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Saati Çizelgesi
25051520_ilk_orta_cizelge_25062012.rar
165.4 KiB
274 Downloads
Ayrıntılar...

Talim Terbiye Kurulunun ders saatleri ile ilgili açıklamaları:

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Serbest etkinlikleriuygulama velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olup zorunlu değildir.

2. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir.

3. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir.

4. Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekildefarklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonelkullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

5. Sanat ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Beden Eğitimi dersleri öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak iki (2) ya da dört (4) ders saati olarak seçilebilir.

6. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az 4 ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir.

7. İsteyen okullarda 8 ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan MEB, 2012-2013 Çalışma Takvimi başlıklı makalemizde 2012-2013 çalışma takvimi, 2012-2013 okullar ne zaman açılacak ve öğretmen çalışma takvimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Öğretmen
MEB, 2012-2013 Çalışma Takvimi

2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı kapandı şuan öğretmenler seminerde öğrenciler ise tatildeler. 2012-2013 Eğitim Öğretim yılının hazılrlıkları hızla devam ediyor. Çok büyük...

Kapat