trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı

Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı

1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnızca maddi hasarlı trafik kazalarında kazaya karışan kişilerin serbest iradeleriyle dolduracakları “Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı” uygulaması başlamıştı. Eskiden bir kaza anında saatlerce trafik ekiplerinin gelmesi beklenir, trafik kitlenirdi ama bu uygulama ile bunların büyük ölçüde önüne geçildi.

Bu uygulama beraberinde bazı sorunları da getirmedi değil. Yalan beyana dayalı olan trafik kazası yapmadığı halde yapmış gibi göstererek arkadaşı, tanıdığı biri ile anlaşarak aracını tamir yoluna gidenler olmuştur. Ancak bu durum sigorta eksperlerinin gözünden kaçmıyor ve inanmıyorlar. Bundan dolayı şüphe ile yaklaşıyorlar ve gerçek hak sahipleri de bu şüpheden dolayı töhmet altında kalabiliyor.

Kaza anında sağlığınızda bir sıkıntı yok ise kazaya karışan araçların fotoğrafını çekmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü eksperin inanmaması durumda kanıt olur.

Aracınızda her ihtimale karşı Maddi hasarlı Kaza Tespit Tutanağı bulundurmanızda fayda var. 2 Nüsha doldurulacak.

Şimdi gelelim Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur ve dikkat edilmesi gerekenler.

Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.  Bu durumlarda 155 veya kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber veriniz.

– Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,

– Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

– Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

– Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,

– Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

– Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,

– Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş  Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)

– Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.

Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası   poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

Dosyalar bölümünde Maddi Hasarlı Kaza Tespit formuna ulaşabilirsiniz.

Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı
104.1 KiB
198 Downloads
Ayrıntılar...
Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı Örneği
5.3 MiB
387 Downloads
Ayrıntılar...

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik için satılık, Acil! başlıklı makalemizde 2. el bedelli satılık, bedelli için satılık ve bedelliden acil satılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Bedelli Askerlik için satılık, Acil!

İkinci el ilan yayınlayan ilan sitelerinde sıkca gördüğümüz tabirler vardı, Öğretmenden, Doktordan, Bayandan vb. ilan başlıkları olurdu ve bunlar çok...

Kapat