trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

LPG’li araçlar muayenede ağır kusurlu mu sayılacak?

LPG’li araçlar muayenede ağır kusurlu mu sayılacak?

Bir kaç gündür haberlerde ve sosyal medya da sıkça paylaşılan LPG’li araçlar muayenede ağır kusurlu mu sayılacak? konusu bir çok LPG’li araç kullanıcısını endişelendirmiştir. Bir çok konuda olduğu gibi bu haberde yüksek reyting uğruna çarpıtılarak takipçilere yansıtılmıştır.

Konunun aslı hiç de öyle değil, bazı araç modelleri LPG montajında uygun ağırlıkta LPG tankı kullanmadığından dolayı ruhsatta yazan “azami yüklü ağırlığı” aştığı için TÜVTÜRK muayenesinde ağır kusurlu olarak sayılmaktadır.

araba-ruhsatı

Türkiye’de LPG gelişim sürecinde ilgi ile takip ettiğim Mehmet Özenç’in konu ile ilgili paylaşımını alıntı olarak ekliyorum.

LPG KULLANICILARININ DİKKATİNE ;

Son dönemde basında çıkan LPG’li araçlar muayeneden geçemeyecek haberi eksik ve yanlı yazılmış bir haberdir.Bu yeni bir haber değil. Standartlara uygun olmayan tank montajları bugüne kadar hafif kusur olarak muayaneden geçiyordu. Örneğin Hyundai Getz araçlarına 41 lt lpg tankı takıldığı zaman aracın mevcut ağırlığı +yolcu ağırlığı +lpg sisteminin ağırlığının toplamı , aracın azami ağırlığını geçiyor.Bugüne kadar bu araçlar muayeneden geçiyordu ama artık yeni yönetmelik ile bu araçlar muayeneden geçemeyecek.Fakat standartlara uygun takılan (montaj tesbit raporlarına uygun montajlar) lpg tanklarında böyle bir sorun yaşanmayacak.

Örneğin 2011 model Honda civic aracın resmi boş ağırlığı : 1.296 kg
Bu araç 4 kişilik olduğu için ( 75 kg *4 ) yolcu ağırlığı : 300 kg
LPG sistemi : 65 kg
Toplam : 1.661 kg
Aracın azami yüklü ağırlığı : 1.700 kg

Bu durumda gerekli şartlar yerine gelmiş oluyor ve her hangi bir sorun yaşanmıyor. Esasında bu prosedüre uygun olmayan şuanki bilinen araçlar ; Gelly,Cherry ve Hyundai Getz . Diğer araçlarda böyle bir kg aşımı söz konusu değil. Bu nedenle bu haber tüm lpg kullanıcılarını ilgilendirmiyor.
Bilgilerinize …

Mehmet ÖZENÇ

Kendisine paylaşımı için teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan Online Eksper Raporu Sorgulama başlıklı makalemizde eksper raporu, Online Eksper Raporu Sorgulama ve tramer rapor sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Güncel, Otomobil
Online Eksper Raporu Sorgulama

Yeni araba alacak kişilerin en korktuğu olayların başında bilmediği arabanın geçmişinde Tramer Sorgulamasında karşısına çıkan hasar kayıtlarının ne içerdiğidir. Son...

Kapat