trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) başvuruları ne zaman?

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) başvuruları ne zaman?

Geçtiğimiz ay içinde yapılan YGS sınavı sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. Peki LYS’ye başvuru hakkı kazanan adayların ne yapması gerekiyor. LYS başvuruları 22-29 Nisan tarihleri arasında.

2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (2013-LYS) : Başvurular

Yükseköğretim programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Merkezimiz tarafından 24 Mart 2013tarihinde yapılan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

ösymLYS’lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS’lere başvuru yapmak isteyenlerin, 22 – 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar sınav ücretini tüm PTT işyerlerinden veya kredi kartı ile de yatırılabilir.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek (Adayların en az 2 LYS’ye girmeleri yararlarına olacaktır.)

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS’lere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternetadresinden mutlaka kontrol etmelidirler.

2013-LYS adaylarına duyurulur.

                                         ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

Bir önceki yazımız olan 2013 YGS Soru ve Cevapları başlıklı makalemizde 2013 ygs soru cevapları ve 2013 ygs soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim
2013 YGS Soru ve Cevapları

Bugün 2013 YGS sınavında öğrenciler ter döktü. Bende sınavda gözetmen olarak görevliydim. Görevli olduğum sınıfta kimi öğrenci cidden ter döktü...

Kapat