trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Lastik ile Yakıt Tasarrufu

Lastik ile Yakıt Tasarrufu

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde yakıt oldukça pahalı, bu sebeple otomobil kullanıcıları yakıttan tasarruf etmenin yollarını aramaktadır. Fakat bazen kaş yapalım derken göz çıkarmaktayız, çünkü şimdi okuyacağınız bilgiye çok şaşırabilirsiniz.

Yazımız başlığından da anlaşılabileceği gibi lastik ile biraz yakıt tasarrufu yapabiliriz. Harcadığımız 5 depo yakıttan 1 deposunun lastikler nedeniyle tükendiğini biliyor musunuz. Evet yanlış okumadınız 1 depoyu tek basına lastikler harcamaktadır. Ancak lastik kaynaklı yakıt tüketimini tamamen engellemek, mümkün bulunmamaktadır. Sadece  lastik tercih sebebiyle tasarruf etmek mümkün. Yani ucuz lastik kullanacağız diye aracınızın yakıt tüketimini artırabilirsiniz ve cebinizden bir miktar fazla nakit çıkabilir. Aynı zamanda emisyon değerleriniz artar çevreye zarar verirsiniz.

Teknik olarak aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Lastikleriniz haraket etmeye başladığı andan itibaren enerji tüketir. Lastikler yol tutusu ve güvenlik için yola tutunması gerekir ve lastik zeminle temas ettikçe kauçuk ısınır yapışkan hal alarak yola daha çok yapışmasına neden olur. Bu yapışma nedeniyle sürtünme artar aracınızın yavaşlamasına neden olarak yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

Özetle lastik tercihi yaparken yakıt tasarrufu sağlayan lastikler tercih etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Sıfır Araçlara Tescil Kolaylığı başlıklı makalemizde ankara bayide araç tescili, ASBİS ve ASBİS nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Sıfır Araçlara Tescil Kolaylığı

Emniyet Müdürlüğünde eskiden iş yapmak gerçekten mesele idi sıraya girersin sıranın kalabalıklığı hele de muameleci diye adlandırılan meslek grubu! mensubu...

Kapat