trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Kışlık Araç Bakımı ve Kışa Hazırlık

Kışlık Araç Bakımı ve Kışa Hazırlık

Her geçen gün havaların soğumaya devam etmesi, ülkemizde kış şartlarının hakim olmaya başlaması ve sevdiklerimize kavuşacağımız, sevdiklerimizi taşıyacağımız araçlara kurban bayramının da gelmesi dolayısıyla daha fazla iş düşecek. Peki araçlarımız bu yoğun periyota hazır mı? Her ne kadar hazır desek de kontrol etmekte, ettirmekte fayda var.

Daha önceki zamanlarda çok basit bir sorunu görmezden gelebiliriz ama kış şartlarında en ufak bir sorun bile büyük bir sorun haline dönüşebilir. Kendimizi en kötü senaryolara hazırlamakta fayda var, karın ortasında yolda kalabilir (örneklerini geçmiş yıllarda fazlasıyla gördük yetersiz düzenekle trafiğe çıkılmasından dolayı) ailemiz ve sevdiklerimizle sıkıntılar yaşayabiliriz.

Şimdi kışlık bakım adına yapabileceklerimizi paylaşalım.

 • Kışlık Lastik: Benim için olmazsa olmazlardan biridir. Kışlık Lastikle ilgili düşüncelerimi Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız? konusunda bahsetmiştim. Şırnak’ ta görev yaparken öyle bir yerde beni yolda tuttu ki yoksa başıma çok iş alırdım. Arabanız ne kadar donanımlı olursa olsun hatta aracınızın lastiği en pahalı lastiklerden olsun ama kış şartlarına uygun değilse bunların hiç bir önemi yok, aracınızı olduğu yerden kaldıramazsınız. En kötü kış lastiği en iyi lastiğinden iyidir mantığından hareketle bütçenize en uygun kış lastiğini seçebilirsiniz. Ben yeni aldığım Opel Yeni Meriva aracıma 4 adet Starmaxx İce Gripper w850 marka kışlık lastik aldım.
 • Motor Performansı ve Bakımı: Normal şartlarda iyi çalışmayan bir motor soğuk hava şartlarında daha sıkıntılı çalışacak veya hiç çalışmayacaktır. Motorun çalışmasında, rolantisinde bir anormallik varsa servisinizde kontrol ettirerek sorununuzu çözme yoluna gidebilirsiniz.
 • Antifriz Kontrolü: Soğutma sisteminizin sıvısını kontrol ettiriniz sıvınızın ölçüm sonucuna durumuna göre antifriz katkısı yapın. Bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre %30 ile %50 antifriz su karışımı yaptırabilirsiniz. Antifriz yapısı itibari ile yaz-kış kullanımına uygundur ve kullanımı soğutma ve ısıtma sisteminin düzenli çalışmasını dolayısıyla motor ömünün artmasına sebep olmaktadır.
 • Yakıt: Deponuzda mümkün mertebe yarım  depoya yakın yakıt bulundurun ve hatta uzun yola çıkıyorsanız  ve hava şartları da kötü ise deponuzu sık sık dolu tutarak herhangi yol kapanması durumlarında aracınızın içinde kalmanız gerekebilir bu süreçte yakıta fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır.
 • Ateşleme Sistemi ve Akü: Sağlıklı bir ateşleme sistemi aracın ilk çalışmasında çok faydalıdır. Hele ki soğuk havalarda soğuk motoru harekete geçirmek için gereğinden fala enerjiye ihtiyaç olacaktır dolayısı ile bu yükü karşılayacak olan aküdür. Akünüzün şarj durumunu kontrol ettirerek gerekiyorsa yeni bir akü ile değiştirin.
 • Cam Suyu ve Cam Silecekleri: Kış şartlarında görüş açımız çok değerlidir en ufak görüş kaydı bizi büyük tehlikeler yaşamamıza sebep olabilir. Cam suyunuzun dolu (antifrizli cam suyu) olmasına ve çalışır vaziyette olmasına dikkat edim. Son 2 yıldır BİM’den 5 litrelik antifrizli cam suyu alıyorum 5 litresi 4,5 lira gibi bir fiyattı tavsiye ederim hiç sıkıntı yaşatmadı. Cam silecekleriniz yazın sıcak havalar ve kışın soğuk havalar dolayısı ile yapısı bozulmakta ve görevini yerine getirememektedir. Bunu da anlamanın yolu camı iyi temizlemiyor gacır gucur sesler çıkarıyorsa hemen değiştirmelisiniz.
 • Aydınlatma Sistemi: Yağışlı havalarda özellikle yol kirlerinden dolayı far camları kirlenmekte ve yeterli görüş sağlanamamaktadır. Uzun yolculuklarınızda sık sık kontrol ederek nemli bir bezle silmekte fayda var. Tabi bunları bütün aydınlatma sisteminizin adam akıllı çalıştığını varsayarak yazdım. Yasal olarak aydınlatma sistemimizin tam olarak çalışması gerekiyor.
En temel olarak bunlara dikkat etmemiz gerekiyor tabi onlarca daha madde olabilir aklıma gelenler bunlar. Ayrıca kışın uzun yolculuklara çıkıyorsanız bagajınızda yeteri kadar battaniye, zor şartlarda yararlanmak için kuru besinler, alet çantanız vb. ihtiyaç malzemelerini bulundurmanızda fayda var.
Herkese Hayırlı Bayramlar, Hayırlı Yolculuklar, Kazasız Sürüşler…

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun başlıklı makalemizde 29 ekim, 88. yıl ve bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. boya koruma dedi ki:

  sonax cam suyu ürünleri kullanıyorum hem camlarımı temizliyorum hemde boyamı kalitesiz cam sularının vereceği zararlardan koruyorum

 2. gokhan dedi ki:

  teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, Otomobil
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarına, ebediyete intikal eden şehitlerimize, gazilerimize ve bugünlerimizi borçlu olduğumuz...

Kapat