trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Son günlerde en çok merak edilen konuların başında kış lastikleri araca ne zaman takılmalı? Bu lastikler sadece karlı ve buzlu zeminlerde mi kullanılır? Ayrıca kış lastiklerini yaz aylarında kullanmanın sakıncaları neler? Diğer lastiklere göre ne tür avantajları vardır? gibi sorular gelmektedir.

Kış lastiği bilinen diğer lastiklere göre içindeki karışım ve deseni ile farklı olduğunu baktığınızda göreceksiniz. Genel olarak desen yapısı daha farklıdır. Yazlık lastiklerle kıyasladığınızda daha fazla oluklu bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz. Bu oluklar karlı ve ıslak zeminde aracınızın yola tutunmasını ve tahliye kanallarının fazla olması sebebiyle karlı ve ıslak yollarda daha rahat yol almanızı sağlayacaktır.

Bilinenin aksine kış lastiği kullanmak için illa kar fırtına beklemenize gerek yok. Kış lastikleri yapısı itibariyle +7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı arttırarak güvenli sürüş sağlar. Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca takılmalı yani hava sıcaklığının düşmeye başladığı andan itibaren yani sonbaharda takılmalı ve yine ilkbaharda çıkartılmalıdır.

Kışlık LastikBu sene kış şartları daha erken geldi Ankara’da hava sıcaklıkları ciddi derecede düştü. Sabah evden çıktığımda arabanın yol bilgisayarı +5 dereceyi gösteriyordu, aracımın üzerinde bulunan yazlık lastikler bu derecede görevini yerine getiremeyeceğini biliyorum onun için yarın aracıma geçen kış aldığım Debica Frigo 2 kış lastiklerimi takacağım. Çünkü yaz lastikleri +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşerek yola tutunma görevini yerine getiremeyecek.

Geçen sene ticari araçlara getirilen kış lastiği takma zorunluluğu sanırım bu sene de hususi araçlara getirilecek. Bu konuda bir duyum alırsam onu da paylaşırım.

Herkese güvenli sürüşler…

Bir önceki yazımız olan Golf 7 Reklam Müziği başlıklı makalemizde golf 7 reklam müziği ve golf 7 reklamında çalan müzik ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Golf 7 Reklam Müziği

Yılın otomobili seçilen Golf 7 şuan piyasada yok satıyor demek yanlış olmaz. Yıllardır sınıfında tartışmasız lider olan Volkswagen Golf, 7...

Kapat