trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

Sitemizde yazdığımız bir çok konu hakkında takipçilerimizden sorular gelmektedir bunların başlıcalarından birisi de Kaza Tespit Tutanağı ve tutulan tutanağa verilen karara nasıl itiraz edilebileceğine dair sorulardır. Bu yazımızda Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme süreci hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle Kaza Tespit Tutanağı nedir?

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte en az iki aracın yalnız maddi hasarlı bir kazaya karışmaları sonucu, tarafların anlaşarak sigorta şirketi ya da polise gerek kalmadan, aralarında düzenlemiş olduğu tutanaktır.

1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnızca maddi hasar ile sonuçlanan kazalarda, tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tanzim etmeleri mümkün hale gelmiştir. Bu sayede trafikteki beklemelerin ve zaman kayıplarının önüne geçilmiş ve vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmeleri sağlanmıştır.

Örnek Kaza Tespit Tutanağı İNDİR linkine tıklayarak boş tutanak indirebilirsiniz.

Kaza anında haklı ya da haksız olun olayı en iyi detaylandıracak fotoğraflar çekmeniz haklılığınızı kanıtlamanız için en iyi deliller olacaktır. Mesela tek yön levhası, park yapılmaz levhası, ana yol levhası vb. levhaların fotoğrafların içinde olduğu kareler çok iyi delil olacaktır.

Gelelim sonraki sürece…

Kaza sonrası taraflar Kaza Tespit Tutanağı doldurarak bu tutanaklar, tarafların sigorta şirketlerinin hasar departmanına iletilir. Sigorta şirketleri en geç takip eden iş günü sonuna kadar tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) iletir.

Tutanakların, SBM sistemine girilmesini takip eden 3 iş günü içinde her bir sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesi yapar. Bu oranlar kazaya karışan herbir araç için %0, %50 ve %100 şeklindedir. Eğer şirketler arasında mutabakata varılır (tüm şirketler tarafından aynı kusur oranları verilirse) ise dosya sonuçlanır.

3 iş günü içerisinde mutabakata varılamaz ise (en az bir şirket tarafından farklı kusur verilirse) dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır.

“Kaza yapan iki aracın da sigorta şirketi aynı ise vatandaş (sigortalı), http://www.sbm.org.tr adresindeki “Online İşlemler Menüsü” altındaki “Kaza Tespit Tutanağı İtirazı” adımından şirketin vermiş olduğu karara itiraz edilebilmekte ve tutanağın komisyon tarafından değerlendirilmesi sağlanmaktadır.”

Sonuç olarak:

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

linkine tıklayarak gerekli bilgileri girerek tutanağınızı sorgulayabilir ve itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz.

SBM, sigorta şirketlerinin tutanakları giriş yapabilecekleri, sigortalıların tutanaklarını sorgulayabilecekleri bir sistem ve bu sistemin alt yapısını oluşturmaktan sorumludur.

“Tutanak Değerlendirme Komisyonu, SBM’den bağımsız bir komisyon olup, asli görevleri “sigorta şirketlerinin kusur değerlendirmesinde mutabakata varamadığı dosyalar”ı sonuçlandırmaktır.”

“Komisyonun sonuçlandırdığı dosyalara ilişkin itirazlar, Sigorta Tahkim Komisyonu ve mahkeme yoluyla yapılabilmektedir.”

HERKESE KAZASIZ GÜVENLİ SÜRÜŞLER…

Bir önceki yazımız olan Yeni İnsignia Aralık 2013 Fiyatları başlıklı makalemizde yeinsignia aralık 2013 fiyatı, yeni insignia 2013 fiyat ve yeni insignia yıl sonu kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, Otomobil
Yeni İnsignia Aralık 2013 Fiyatları

Opel ailesinin amiral gemisi olan İnsignia Modeli makyajlanmış ve piyasada hatrı sayılır hayran kitlesini daha da artırmıştır. Yıl sonunun da...

Kapat