trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

İnternetten Plaka Seçme-Plaka Tahsis Güncel Bilgi

İnternetten Plaka Seçme-Plaka Tahsis Güncel Bilgi

Blog sayfamın en hit konusu olan İnternetten Plaka Seçme-Plaka Tahsis konusunu güncellemek farz oldu. Yazıyı 2011’de yazmışım o günden bu güne kaç araba, kaç plaka değiştirdim inanın hatırlamıyorum. Ama en sonuncu ve en tazesini daha 2 ay önce yaptım.

Öncelikle Plaka tahsis olayında bazı sıkıntıları göze alarak girmelisiniz bunlar nedir?

 • Seçtiğiniz plakanın üzerinde vergi vb. borçlar çıkabilir “bu borçlar hiçbir şekilde sizi bağlamıyor” sadece matbu bir dilekçe var onunla vergi dairesine gidip düşümü yaptırmanız gerekiyor.
 • 0 km alıyorsanız bayinizden alacağınız proforma fatura bilgileri emniyette siz işletmek zorunda kalabilirsiniz.
 • En can sıkıcı olanlarından bir tanesi eski aracın pert kaydı. Orda iş sigorta acentenize düşüyor. Merkeze göndereceği bir maille bu iş hallediliyor.” Kesinlikle kulaktan dolma laflara bakmayın”
 • Şehir dışından aldığınız aracın tescil bilgilerinde düzeltme gereken işlemlerde işler maille yürüdüğü için maile cevap yazılarının gecikmesi.”tecrübe ile sabit Ankara içinde 500 km=10 gün plakasız gezdim”

Evet arkadaşlar bunlar benim gördüğüm ve tecrübe ettiğim konular.

Diğer yazıda da bahsettiğim gibi Ankara’nın Online işlemi çok güzel işliyor. Ama sistemi sekteye uğratan bazı durumlarda mevcut. Yapacaklarınız;

 1. Araç satışı sırasında noterde şartlar uygunsa plaka değişikliği isteğinizi bildiriniz. Ona göre ücreti farklı ödüyorsunuz
 2. Ankara EGM internet sitesi PLAKA TAHSİS sayfasından plakanızı rezerve ediniz. (24 saat süreniz var)
 3. Gitmeden önce aracınızın eski plakasına trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.
 4. Bu aşamada benim tavsiyem randevunuzu Pazartesi gününe almanız ve Pazartesi günü erkenden istediğiniz harf grubuna plakanızı rezerve etmeniz ki git gelden kurtulmanız.
 5. EGM online işlemlerinden online randevunuzu alınız. Randevu saatinizden önce giderek Şoförler cemiyetinden dosya doldurmanız gerekmektedir. 16,5 TL ücreti var.
 6. Randevu saatinizde ilgili bankoya giderek hiç beklemeden işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
 7. İşte burda işler karışıyor ve tezatlıklar başlıyor. Dışarda aracınızın eski plakası elinizde gören muameleciler yolunuzu keserek işlemleri 2 saat içinde ücreti karşılığında yapacaklarını vaad etmektedirler. Ama içerde belgelerinizde eksiğiniz yoksa bugün git yarın gel deme olasılıkları çok yüksektir. Diğer taraftan muameleciler nasıl yapıyor anlamak mümkün değil!!!
 8. Velhasıl size yeni ruhsatınızı alacağınız bir kağıt verirler ve o kağıtla başka bir bankodan ruhsatınızla birlikte verilen kağıtla birlikte yeni plakanızı bastırmaya belirtilen adrese gidersiniz.

Yeni plakanız hayırlı olsun…

Bu işin maliyeti: Noterde plaka değişikliği masrafı 90 lira falan olması lazım onu net bilmiyorum. Cemiyette 40 lira plaka basım masrafı, 16,5 lira cemiyette dosya haırlama ve dosya masrafı. Onun dışında ruhsata vb. birşeye emniyette hiçbir masraf yapmıyorsunuz çünkü ruhsat yapraklarının parasını hepsini noterde peşinen veriyosunuz. Bu nedenle yolunuzu kesecek muamelecilere kesinlikle yüz vermeyin…

NOT: Bir tavsiye benzinli bir araç aldınız ve LPG taktıracaksınız plakada değiştireceksiniz hepsiniz aynı süre içinde yapıp bir taşla iki kuş vurup ikinci bir ruhsat yaprağı değişimi masrafından kurtulabilirsiniz.

Şuan aklıma gelenler bunlar kafanıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bu yazdıklarım Ankara merkez ilçeleri içindir Etimesgut vb. Trafik tescil şubeleri bağımsız olan ilçeler farklılık gösterebilir tahsis konusunda ama diğer resmi işlemler büyük ihtimal aynıdır.

Sağlıcakla kalın…

Bir önceki yazımız olan Aceleniz mi var kardeşim? Kışın araç kullanımı! başlıklı makalemizde gizli buzlanma ve kışın araç kullanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Aceleniz mi var kardeşim? Kışın araç kullanımı!

Kaç zamandır ihmal ettiğim kenarda duran blog sayfam benimle ilgilen diye kendini parçalıyrdu... Hadi bakalım bişeyler çizittirelim. Malum Ankara'da yaşıyorum...

Kapat