trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

iBeacon Nedir

iBeacon Nedir

Apple geliştirdiği teknolojiler ile şaşırtmaya devam ediyor. Bugün siz değerli ziyaretçilerimize iBeacon uygulaması hakkında bilgi aktarımda bulunacağız. Apple’ın iBeacon ismini verdiği geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen protokol diyebiliriz.

iBeacon Nedir?

Bluetooth mantığı ile çalışan, bluetooth teknolojisi üzerinden geliştirilen lokasyon bilen trasnmitter olarak tanımlayabiliriz. İphone 4s’den beri bulunan transmitter teknolojisi ios 7 işletim sistemi ile birlikte okuyabilme özelliği kazandı. iBeacon uygulaması ios 7 işletim sistemi birlikte oldukça popüle olmaya başladı.

İbeacon Ne İşe Yarar?

iBeacon teknolojisine örnek verecek olursak, Minia Türk Müzesine gittiğinizde girişte müze içerisinde eserler hakkında bilgi almak için dinleme kartları veriliyor, dinleme kartları ile eserlerin yanında bulunan cihazlara göstererek eser hakkında bilgi dinleyebiliyoruz. İbeacon uygulaması ile eserin yanın ibeacon diski varsa biz gittiğimizde otomatik olarak eser hakkında bilgiler akıllı telefonumuz veya ipad tablet aracılığı ile bize aktarılacak.

Başka bir örnek daha verecek olursak, bir mağazanın içerisinde gezerken ürün ile ilgili ibeacon diski varsa ürün hakkında bilgiler yine Apple cihazımıza gelecek. Uygulamanın bu kısmını QR kodlara benzetebiliriz ancak burada QR kod v.s. girmenize gerek yok. Ürün hakkında görsel, video, fiyat bilgisi verebilir.

ibeacon-nedir

Başka bir örnekte ise daha da şaşırtıcı bir berbere girdiniz sıra bekliyorsunuz veya kafede olabilir, mekan içerisinde yer alan gazete dergileri okumak isteyebilirsiniz. İbeacon uygulaması sayesinde tablet aracılığı ile dergi yada gazeteleri okuyabilirsiniz. Dışarı çıktığınız anda faydalanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Kaç Gb iPad Almalıyım başlıklı makalemizde 16 gb ipad yeter mi ve kaç gb ipad almalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Daha fazla İpad
İos 7 Jailbreak Çıktı

İphone veya İpad kullanan bazı kullanıcılar İpad ve İphone'un tadı jailbreak olmadan çıkmaz diyenler için İos 7 jailbreak çıktı. İos...

Kapat