trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Hususi araçlar için kışlık lastik zorunlu mu?

Hususi araçlar için kışlık lastik zorunlu mu?

Bu gün bütün haber sitelerinde, haber programlarında bu konu dönüp duruyor.  “Kış Lastiği takmayana 500 Lira Ceza” başlığı adı altında dönen haberin içeriğine göre Resmi Gazete’de yayınlanan bildirime göre:

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

Bakanlığa verdiği yetki çerçevesinde 500 Türk Lirası tutarında ceza  görevlilerce (uymayan araçları denetlemeye, Bakanlığın yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir) idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

Bu açıklamalar ışığında anlamamız gereken şu ki Hususi araçlar için kışlık lastik takma zorunluluğunun olmadığıdır.

İşin diğer boyutunda ben olması gerektiği yönünde görüş bildirmekteyim. Şuana kadar sahip olduğum araçlarda hep yazlık lastik ve kışlık lastik olarak ayrı ayrı kullanmaktayım ve bir kez olsun pişman olmadım.

Kendi ve çevremizdeki insanların güvenliği için Kışlık Lastik takalım ve takmayı teşvik edelim. Kışlık lastik tercihimi ne yönde kullandığımı merak edenler var ise Kışlık Lastik tercihim yazıma bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Oh be sonunda kar yağdı! başlıklı makalemizde 2011 aralık kar yağışı, ankara kar yağışı ve kar topu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. metin yiğen dedi ki:

    kış lastiği şehir içi servis yapan otobüs ve minibüslerede zorunlumu yoksa sadece şehirler arası yolcu ve yük taşımacılıgı için mi geçerli

    1. gokhan dedi ki:

      cümlede geçen yolcu taşıyan deyince bunun şehir içi-dışı ayrımı olacağını sanmıyorum…

Yorum Yaz

Daha fazla Güncel
İl il bayram namazı vakitleri (19 Ağustos 2012)

Ramazan Bayramı namaz vakitleri beli oldu. Bayram namazı, 19 Ağustos günü Ankara'da 06.46, İstanbul'da 07.00, İzmir'de 07.10, Adana'da 06.39, Çanakkale'de 07.11, Hakkari'de 06.05'te kılınacak....

Kapat