trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Yakıt Tüketimine Katkısı

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Yakıt Tüketimine Katkısı

Teknolojinin ilerlemesi ile otomotiv sektöründe kullanıcılara kolaylıklar sunmaya devam etmektedir. Bu yazımızda bu kolaylıklardan biri olan Hız Sabitleyici- Cruise Control nedir? Nasıl çalışır? Yakıt tüketimine etkisi nedir? gibi soruların cevaplarına kendi deneyimlerimle anlatacağım.

Öncelikle Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?

Özellikle uzun yolculuklarda sürücüyü yoran o kadar çok faktör varki, arabayı kullanmak, araç sollamak, frene basmak, gaza basmak özellikle de sabit bir hızda gidebilmek için devamlı gaza basan ayağımız belli bir km den sonra kaskatı kesiliyordur. Aksini söyleyen olduğunu sanmıyorum. Hız Sabitleyici (Cruise Control) işte bu nedenle geliştirilmiş sürücünün ve dolaylı olarak yolcuların konfor ve rahatlığını artırmaya yönelik bir sistemdir.

Genellikle direksiyon veya çevresine adapte edilen bir düzenekle Hız Sabitleyici sistem devreye sokulduğunda Cruise Control bilgisayarına mesaj gönderilir. Bu bilgisayara Fren, Debriyaj, Gaz ve Direksiyon olmak üzere dört algılayıcı sensör bağlanmıştır. Bu sensörler aracılığıyla sürücünün isteğine hızlı bir şekilde yanıt verir. Eğer sürücü hızı sabitlemek istiyorsa ve araç 40 Kmh (25 Mph) nin üzerinde ise sabitleyici devreye girer ve yakıt valfine müdahale ederek motora verilen yakıtın sabitlenmesini sağlar. Yolun eğimine göre bu bilgisayar motor devrini ayarlayarak hız kaybınızı minimuma indirir.

Eğer sistem devreden çıkarılmak isteniyorsa (marka ve modelden modele fark eder ana genelde aynıdır) debriyaj, fren ya da gaz pedalına basılması yeterli olur. Benim aracımda gaza basıldığında devreden çıkmıyor ani hızlanmanızı yaptıktan sonra istediğiniz hıza geri düşüyor. Ancak bazı araçlarda gaz pedalı sistemi devreden çıkarma özelliğine sahip değildir.

Yine sürücünün isteğine bağlı olarak direksiyon üzerindeki düğme veya kol yardımıyla aracın hızı istenilen ölçüde artırılabilir ya da azaltılabilir.

Opellerde resimdeki gibi SET + ve SET – tuşları ile hızınızı artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Eğer RESET tuşuna basarsanız hızlar sabitlenmiş olur.

Hız sabitleyici ile yol alırken ayağınız rahatlar, yolculuğun keyfine varırsınız bunu yanında cebinize de faydalı oluyor.

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Yakıt Tüketimine Etkisi:

Yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi, hızınızı sabit tutmaktır ve ani hızlanma ve yavaşlamalardan kaçınmaktır. Cruise Control işte bu noktada devreye giriyor sabit hızda giderek motor devrini ayarlayarak yakıt tasarrufuna büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Kendi çekimim olan Opel Yeni Meriva 1.4 Turbo 140 Hp aracımla düz yolda Ankara’ da çektiğim 2 video ile görebilirsiniz birisi 80 km/h ile diğeri 90 km/h ile hız sabitleyici (Cruise Control) açık şekilde.

 

Bir önceki yazımız olan Renault 5000 liraya varan indirim kampanyası başlıklı makalemizde clio kampanya, fluence kampanya ve renalt kampanya hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. uğur dedi ki:

    bu sistemi daha bir basit hala getirdik ve tün araçlara uygulayabiliyoruz.bilgi almak isteyenler ulaşabilirler.

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Renault 5000 liraya varan indirim kampanyası

Yıl sonu kampanyalarından bir tanesi de Renaulttan. 15.000 Tl için 12 ay vadeli faizsiz kredi Renaulttan. Renault binek ve ticari...

Kapat