trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Gideon Sundback için Google’den Doodle Gideon Sundback Kimdir?

Gideon Sundback için Google’den Doodle Gideon Sundback Kimdir?

Google doodle uygulaması ilgi çekici görselleri ile devam ediyor. Google’nin bugünkü doodlesi Gideon Sundback 132. doğum günü için hazırlanmıştır. Peki Gideon Sundback Kimdir? Gideon Sundback hakkında bilinmesi gerekenler, Gideon Sundback Vikipedi, Gideon Sundback kim? bütün bunların cevabı yazımız devamında.

Gideon Sundback (24 Nisan1880 – 21 Haziran 1954) İsveçli elektrik mühendisi. Gideon Sundback fermuarın geliştiricisi olarak bilinir.

Otto Fredrik Gideon Sundback İsveç’te doğdu. Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

1905 yılında Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki Universal Fastener şirketine geçti. Daha sonra aynı şirkette baş tasarımcılığa terfi etti. 1909’da Elvira Aronson ile evlendi.

Sundback 1906 ile 1914 yılları arasında Talon isimli bir firmada çalışırken fermuar ile ilgili birçok gelişmeye imza attı. Elias Howe, Max Wolff, ve Whitcomb Judson gibi kendinden önceki mühendislerin bu alandaki çalışmalarını ilerletti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı onurlandırıldı

Gideon Sundback İçin hazırlanan doodle fermuarı aşağı doğru çekmeniz yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Ayten Alpman Vefat Etti, Ayten Alpman Kimdir? başlıklı makalemizde ayten alpman biyografisi, ayten alpman hayatı ve ayten alpman kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Biyografi
Ayten Alpman Vefat Etti, Ayten Alpman Kimdir?

  Ayten Alpman (10 Ekim 1929, İstanbul – 20 Nisan 2012, İstanbul), Türk pop müzik ve caz sanatçısı. Nişantaşı Kız...

Kapat