trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

e-Devlet’e Giriş ve e-Devlet Şifresi

e-Devlet’e Giriş ve e-Devlet Şifresi

e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet oluşumudur. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

Aşağıdaki Kurumların işlemlerini, bilgilendirmelerinin takibini yapabilirsiniz.

 1. Adalet Bakanlığı
 2. Başbakanlık
 3. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
 4. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 5. Cumhurbaşkanlığı
 6. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 7. Denizcilik Müsteşarlığı
 8. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
 9. Dışişleri Bakanlığı
 10. Emniyet Genel Müdürlüğü
 11. Gelir İdaresi Başkanlığı
 12. İçişleri Bakanlığı
 13. İŞKUR
 14. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
 15. KOSGEB
 16. Maliye Bakanlığı
 17. Milli Eğitim Bakanlığı
 18. Millî Savunma Bakanlığı
 19. Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
 20. PTT
 21. Sağlık Bakanlığı
 22. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 23. Sosyal Güvenlik Kurumu
 24. T.C. Merkez Bankası
 25. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 26. TBMM Başkanlığı
 27. Ulaştırma Bakanlığı

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.

E-devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea’dan bilgi edinebilirsiniz.

e-İmza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

T.C Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanın yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C Kimlik Kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsükurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak İzi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kışlık Araç Bakımı ve Kışa Hazırlık başlıklı makalemizde akü bakımı, cam silecekleri ve cam suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, İnternet
Kışlık Araç Bakımı ve Kışa Hazırlık

Her geçen gün havaların soğumaya devam etmesi, ülkemizde kış şartlarının hakim olmaya başlaması ve sevdiklerimize kavuşacağımız, sevdiklerimizi taşıyacağımız araçlara kurban...

Kapat