trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Dönüşen okullardaki norm fazlası öğretmenlerin durumu

Dönüşen okullardaki norm fazlası öğretmenlerin durumu

12 yıllık kesintisiz eğitim sürecinde yavaş yavaş şekillenmeler başladı bir çok ilde okulların dönüşüm listeleri yayınlanarak Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Bu dönüşüm beraberinde bir soruyu daha gündeme getirdi. Dünüştürülen okullarda branş ya da sınıf öğretmenlerinden norm fazlası olacak öğretmenlerin durumu.

Şuan 4. ve 5. sınıfı okutan öğretmenlerin yeni eğitim sistemi ile birlikte 1. sınıf okutmaları gerekiyor. Ancak kademeli geçişe göre örnek olarak benim okulumda altı öğretmenin okulumuzun ortaokul olmasından dolayı boşa çıkıyorlar. İşte sıkıntı ve merak edilen benim okulumda olduğu gibi bu altı kişinin gidişi neye göre olacak. Normal şartlarda düşündüğümüzde bu altı kişi zaten 1. sınıfa döneceği için Ankara Okul dönüşüm Listesinde yayınlanan en yakın ilkokula direk olarak atamasının yapılmasıdır. Ancak norm kadro yönetmeliği öyle demiyor. Bu okulda 6 öğretmen boşa çıkacak ve adı norm kadro fazlası olacaksa bu durumda norm kadro yönetmeliği devreye girecek ve hizmet puanı üstünlüğüne göre puanı en düşük öğretmenler gidecektir.

Aslında çok basit bir durum gibi görünsede beraberinde bir çok sıkıntıyı da getirecektir. Öğretmenine alışmış olan öğrenci için bir yıkım, geçici süre öğretmenin sınıfı tanıyıp adepte olacağı süreçte verilecek kayıplar. Velilerin yönetmeliği bilmemesinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar hepsinde arada kalacak olanlar öğretmenlerdir. Norm Kadro Yönetmeliğine aşağıdaki ekten bakabilirsiniz.

MEB Norm Kadro Yönetmeliği
46.0 KiB
527 Downloads
Ayrıntılar...

Yapılması gereken şu aşamada bir an önce dönüşüm sonrası okullardaki öğretmen sirkülasyonunun neye göre ve nasıl yapılacağıdır. ben dahil bir çok öğretmen arkadaş bu konuyu merakla beklemekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Ağustos'ta 40 bin öğretmen atanacak başlıklı makalemizde 2012 öğretmen alımı kontenjanları, 2012 öğretmen atamaları ve Ağustos'ta 40 bin öğretmen atanacak haberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. SEVEN dedi ki:

  Geçen hafta okuluzdaki idareciler aradığında norm fazlası olduğumu söylediler.Tatilim inanın mahvoldu.Geçen yıl 1.sınıf okutmuştum değil başka yerlere gitmek benim çocuklarım kadar sevdiğim öğrencilerimden ayrılmak yıkıyor.Umarım Bu durum hem öğrenci hem öğretmen lehine çözümlenir.

  1. gokhan dedi ki:

   Hocam bende size benzer bir durumdayım geçen sene il içi tayinle evime 100 metre mesafedeki okula geldim. Yeni bebeğimiz olmuştu o zaman. ama şimdi bende norm fazlası olarak tayin istedim ve evimden uzak bir okul olacak kesin. Hayat planlamalarımızı da bu okula göre yapmıştım her şey alt üst oldu.

 2. serpil dedi ki:

  Arkadaşlar geçen sene tayinim çıktı diye sevindim.Okuluma yakın bir yerden ev satın aldık.herşey yoluna girdi diye düşünürken şu anda norm fazlası bir sınıf öğretmeniyim.köy ise çalıştım,olan zorluklarla karşılaştım.2 çocuk annesiyim yeter artık.sayın bakanım lütfen duyun sesimizi bizim suçumuz nedir

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Öğretmen
Ağustos’ta 40 bin öğretmen atanacak

Öğretmen adaylarının beklediği 2012 Öğretmen Ataması haberi sonunda Milli Eğitim bakanı Ömer Dinçer tarafından açıklandı. 2012 Öğretmen atama döneminde 40...

Kapat