trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

Arabada Sinyal Kolunun Yeri Neresi ve Nasıl Kullanılır?

Arabada Sinyal Kolunun Yeri Neresi ve Nasıl Kullanılır?

Başlığa bakıp da kimse yanlış düşünmesin amacım kimseye gerçekten de sinyal kolunun yeri ve nasıl kullanıldığını öğretmek değil. Zaten bunu ehliyeti olan! olmayan herkes biliyordur. Genellikle direksiyonun solunda olur ve gideceğimiz yönü diğer sürücü ve yayalara önceden belirtmeye yarayan çubuk şeklinde , üzerinde marka ve modellere göre değişmekle birlikte uzun-kısa far yakmaya yarayan butonların olduğu ve hatta yeni nesil araçlarda yol bilgisayarı menülerinin kontrol edildiği ekipmanların bulunduğu ileri ve geri hareket edebilen (bozulmadığı sürece) dönüş tamamlandıktan sonra tık diye başlangıç noktasına otomatik olarak gelen çok marifetli bir çubuktur.

Ehliyet kurslarında ilk öğretilen ekipmanlardan bir tanesidir. Gelelim nasıl kullanılacağına (tekrar hatırlatayım hala bilmeyen insanlar görüyorum trafikte) gideceğiniz yönü arkanızdan gelen araç sürücülerine ve etrafınızda bulunan yaya ve sürücülere dönüş yapmadan bildirerek trafik kurallarının işleyişine katkıda bulunmak amacıyla SAĞA dönülecekse sinyal kolu ya da çubuğu ileri doğru ittirilerek sinyal verilir, tam aksi durumda SOLA dönülecekse sinyal kolu geri çekilerek sola dönüş sinyali verilebilir. Yukarıda da dediğim gibi mekanik bir bozukluk olmadığı sürece bahsettiğimiz çubuk, dönüş bittiğinde görevini tamamlamanın verdiği büyük haz ve gurur ile bir daha ki dönüşü beklemek üzere hazırolda beklediği konumuna tekrar döner.

Sanırım yeterince açıklayıcı oldu gelelim ben bu kadar kelimeyi kime ya da kimlere yazdım? Trafikte işlek bir caddede arabanızla yolun karşısına geçeceksiniz (sola dönüşler geniş açı ile yapılır kuralı gereği kavşağın sağ ucunda bekliyorsunuz). Kocaman cadde o kadar yoğunki bekliyorsunuz 5 dakika kadar bir fırsat bulurum da karşıya geçerim diye. Sonunda cadde boşalır ve beklediğiniz fırsat gelir ancak yolda salınaaaa salınaaaa bir tane ………….. (noktalı yeri kendinize göre tamamlayabilirsiniz atış serbest) geliyor bi anda geri duraksıyorsunuz çünkü …………….. araç düz gidecek gibi görünüyor yola çıkarsanız kazaya sebebiyet vereceğinizi düşünerek geri adım atıyor ve frene dibine kadar tekrar basıyorsunuz, oda ne ……………………. araç sürücüsü bi anda yavaşlayarak sizin önünüzde duruyor ve neden aracınızla kavşağın o noktasında durduğunuzu sorgulamaya başlıyor.

İşte bende iplerin koptuğu nokta ……………………………. (noktalı yeri kendinize göre tamamlayabilirsiniz)

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Araçların Uyması Gereken Hız Sınırları başlıklı makalemizde 2012 hız sınırları, araçların uyması gereken hız sınırları ve bölünmüş yollarda hız sınırı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. A.kayahan dedi ki:

  yararlı bilgiler için çok sağolun

 2. oktay dedi ki:

  araba sinyali

 3. Arda dedi ki:

  Vites kutusu

 4. Hüseyin dedi ki:

  V kayışı

Yorum Yaz

Daha fazla Otomobil
Türkiye’de Araçların Uyması Gereken Hız Sınırları

Son dönemde ülkemizde araçların uyması gereken hız limitleri konusunda bir çok değişiklik oldu. Son şekli ile Karayolları Genel Müdürlüğünün açıkladığı...

Kapat