trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

66 ay ve üzeri çocukların raporlarına ilişkin resmi yazı

66 ay ve üzeri çocukların raporlarına ilişkin resmi yazı

Bu sene ilkokul 1. sınıfa kayıt olacak öğrencilerin 60-66 ay arası olması beraberinde bir çok soruyu getirmişti bunların başında 66 aylık ve üzeri  çocuklarının ilkokula kayıt olmasını istemeyen velilerin rapor almaları gerektiği söylenmiş ama raporların ne şekilde alınacağı mualakta kalmıştı. 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle nu konuya açıklık getirildi.

Resmi gazete de yapılan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğindeki değişiklikteki ilgili madde şu şekilde düzenlendi:

İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.”

Yönetmelikteki bu değişikliğe göre rapor almak isteyen velilerin, tıbbi Tanılı raporun Sağlık bakanlığına bağlı devlet hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve çocuk psikiyatri uzmanlarından alınması gerekmektedir. Ayrıca zorunlu hallerde gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır.

Bu şartları yerine getiren velilerin öğrencilerin kesin kayıtları yapılmadan okul yönetimi tarafından 1. sınıfa kayıt erteleme işlemi yapılacaktır.

İlgili konunun Resmi Gazete’de ( İlköğretim Kuruları Yönetmeliği 15. Madde değişiklik ) yayınlanan metni.

Bir önceki yazımız olan ÖSYM Sonuç Açıklama Sayfasına giremiyorum başlıklı makalemizde lys sonuç sayfasına girilmiyor ve lys yerleştirme sonuç sayfasına ulaşamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim
ÖSYM Sonuç Açıklama Sayfasına giremiyorum

Neden her sınavda bu şekilde olur hala anlam veremiyorum. Sistemi güncellemek serverini genişletmek çok mu zor. ÖSYM Türkiye'nin bir numaralı...

Kapat