trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

657 Devlet Memuru Kanunu Değişiyor

657 Devlet Memuru Kanunu Değişiyor

Kamuda çalışanları yakından ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununda büyük değişikliklere gidiliyor. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nde devam eden çalışmalara göre farklı personel kanunları son bulacak, bazı istisnalar dışında tek bir personel kanunu olacak. Kamudaki sözleşmeli, kadrolu gibi ayrımlar yeniden düzenlenecek, haksızlıklar giderilecek.

Memurlar arasında tartışmalara neden olan bazı uygulamalar da böylece son bulacak. Çalışma ile kamu görevlilerinin maaş sistemi de sadeleşmiş olacak. Maaşlar belirlenirken dikkate alınan parametreler yeniden belirlenecek ve yaşanan karmaşık-lık yok edilecek. Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan sınıflar yeniden düzenlenecek.

Yeni düzenlemede en çok göze çarpan değişiklik memurların mali haklarıyla ücret sistemi de değişiyor. Maaşlar temel ücret, görev ücreti, başarı ücretinden oluşacak. Şu anda uygulanmakta olan ek gösterge sistemi de böylece kaldırılmış olacak. Memurların maaşları görev ücret gruplarına göre ödenecek.

Yeni düzenleme sayesinde büyükşehirlerde zor şartlarda görev yapan personele emsali personele göre daha yüksek ücret ödenebilecek. Memurların Doğu’ya ve kalkınmada öncelikli yörelere gitmeleri de teşvik edilecek. Şuan Doğu’nun en ücra yerinde çalışan kamu çalışanı ile Batı’nın en merkezinde yerinde çalışan kamu memurunun ücretlerinde hiç bir fark yoktu. Bu amaçla, bu bölgelerde çalışanların ücretlerinde teşvik edici düzenlemelere gidilecek.

Bir önceki yazımız olan 2012 Hac Kayıtları başladı başlıklı makalemizde 2012 hac, 2012 hac ilk kayıt ve 2012 hac kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, Güncel
YGS Sınava Giriş Belgeleri Hazır

1 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak olan 2012 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için  Sınava girilecek yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgeleri, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açılmıştır....

Kapat