trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

2012 YGS Sınav Sonuçları Açıklandı

2012 YGS Sınav Sonuçları Açıklandı

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin beklediği sınav sonuçları ha bugün ha yarın derken sonunda açıklandı. 1 milyon 837 bin öğrencinin heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçları TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın…

http://sonuc.osym.gov.tr/

ÖSYM’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
’2012-YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sınava giren adayların soru kitapçıkları ile cevap kağıtları bugün saat 16.00′dan itibaren erişime açılacaktır. Adaylar kendi cevap kağıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kağıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.’

Açıklamada, 2012 LYS başvurularının 24–30 Nisan tarihlerinde yapılacağı da belirtildi.

Türkiye’nin YGS birincisi belli oldu

YGS Türkiye birincisi, Fen Lisesi öğrencisi Abdullah Coşkun oldu.

YGS Türkiye Birincisi 6 dalda 500 tam puanla Konya’dan Abdullah Coşkun ve Osmaniye’den Sümeyye Nur Satin oldu.

Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik YGS-1, YGS-2, YGS-6 puan türlerinde; İstanbul Kabataş Lisesi’nden Serdar Akkol YGS-3, YGS-4, YGS-5 puan türlerinde ikinci oldu.

Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden Fatih Furkan Yılmaz YGS-1, YGS-2, YGS-4′de üçüncü oldu. YGS-3 ve YGS-5′te üçüncü Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik, YGS-6 puan türünde ise üçüncü Amasya Macit Zeren Fen Lisesi’nden Melikşah Safa Üçok olarak belirlendi.

Dördüncü sırada yer alan öğrenciler ise YGS-1, YGS-2′de Amasya Macit Zeren Fen Lisesi’nden Melikşah Safa Üçok, YGS-3′de Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden Fatih Furkan Yılmaz, YGS-4′de Ankara Fen Lisesi’nden Fırat Özçelik, YGS-5′de İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk ve YGS-6′da Özel Sakarya Işık Fen Lisesi’nden Şule İdacı oldu.

EN BAŞARILI İLLER

Tüm puan türlerine göre, en başarılı iller Burdur, Ankara ve Karabük; en az başarılı illerse Van, Hakkari ve Şırnak oldu. Geçen yıl, tüm puanlarda en başarılı il Yalova olmuştu.

Geçen yıl 180 puan olan barajı aşan öğrencilerin oranı yüzde 80’ken, bu sene oran yüzde 72’ye düştü.

TIP FAKÜLTESİ İSTİYOR

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) Sümeyye Nur Satin ile birlikte Türkiye birinciliğini paylaşan Abdullah Coşkun (Konya), “Tıp fakültesini düşünüyorum. Hangi üniversite olacağına karar vermedim ama eğer Konya’da kalırsam Mevlana Üniversitesi’ni düşünüyorum” dedi.

Coşkun, yaptığı açıklamada, sınıfındaki tüm arkadaşlarının birinciliğe aday olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Biz bu başarıyı bekliyorduk. Sınıfımızdan birisi mutlaka birinci olacaktı, buna inanıyorduk. Burada ben birinci oldum ve tüm arkadaşlarım bu başarıya adaydı.Öğretmenlerimiz bu işi hakkıyla yapan insanlar, 15-20 yıllık tecrübeli insanlar. Bize yol, yordam gösterdiler. Biz de uyguladık ve başarı geldi.”

Bir önceki yazımız olan İKS Veli Girişi başlıklı makalemizde iks, iks girişi nasıl yapılacak ve iks veli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim, Güncel
Server Hatası Sonucu 14 Nisan’a Döndük

Arkadaşlar istenmeyen bir hatadan dolayı mecburen eski bir yedek yüklemek zorunda kaldık. Şuan 14 Nisan-20 Nisan arasında eklenen konuları tekrar...

Kapat