trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

2012 MTV’yi daha az ödeyebilirsiniz

2012 MTV’yi daha az ödeyebilirsiniz

2012 yılına girmemizle beraber ortalama %10’luk bir zam gelen Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) Ocak ayı bitene kadar ilk taksitini ödememiz gerekiyor. Araç sahiplerini maddi olarak üzen bu uygulamada daha az MTV ödemenin yolları var. Bu yollara bakalım hep beraber.

  • Otomobil ya cipinizin, kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplıyorsunuz.
  • 2012 Motorlu Taşıtlar Vergisi Tablosundan 2012 de ödeyeceğiniz MTV ile kıyaslıyorsunuz.
  • Tablodaki MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’ yi ödeyeceksiniz.
  • MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise ikinci alt kademeye inemiyorsunuz).

Not: Kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüsler, kasko bedeline göre daha az vergi ödeme avantajından yararlanamıyorlar.

Örnek Hesaplama: Benim Aracım 2011 Model Opel Meriva 1.4 140 HP Enjoy modeli 2012 Kasko Değer Listesine baktığımda aracımın kasko değeri 40.189 tl olarak görünüyor.

Tabloya baktığımda ise ödeyeceğim vergi: 768 tl görünüyor. Aracımın kasko değerinin %5’i, 40.189×5÷100=2009,45 lira yaptığı için ben bu uygulamadan yararlanamıyorum.

Peki MTV’nizi daha az ödemek için yapmanız gerekenler nelerdir?

Öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Hemen alttaki dosyadan MTV indirimi bildirim formuna ulaşabilirisniz.

MTV Bildirim ve İndirim Formu
MTV Bildirim ve İndirim Formu
mtv-bildirim-formu-2012.rar
7.5 KiB
1086 Downloads
Ayrıntılar...

Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla MTV ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler. Beş yıldan fazlasını zaman aşımından dolayı alamıyorsunuz.

Online MTV ödeme resimli anlatım için Online MTV Ödeme yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Fabrikasından Müthiş Görüntüler başlıklı makalemizde phaeton üretim, volkswagen fabrika ve vw fabrika görüntüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Güncel, Otomobil
Cumhurbaşkanı’na Sorun Uygulaması

Bir derdiniz var ama çözülemiyor hiç aklınızdan geçirdiniz mi "Cumhurbaşkanı'na söyleyebilsem." işte bu artık mümkün daha önce Facebook ve Twitter...

Kapat