trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

2012 İlkokul E-Okul Kayıt Sonuçlarını Öğrenme

2012 İlkokul E-Okul Kayıt Sonuçlarını Öğrenme

2012 yılında başlayacak olan 12 yıllık kesintisiz eğitim ile beraber birinci sınıfa yeni başlayacak olan öğrencilerin merakla beklediği hangi okula kayıt olacakları açıklandı. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında ilkokul e-okul kayıt sonuçlarını öğrenmek için bakanlığın ”http://www.meb.gov.tr” internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden öğrenebilecek.

E-OKUL İLKOKUL KAYIT SONUÇLARINI ÖĞRENME linkine tıklayarak sisteme girerek aşağıdaki resimdeki gibi önce giriş kodunuzu daha sonrada öğrencinin kimlik numarasını girmeniz yeterlidir.

2012-2013 eğitim öğretim yılı için ülkemiz genelindeki tümresmî ilkokulların birinci sınıflarına öğrenci kayıtları;çocukların ulusaladres veri tabanındaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak il/ilçe öğrenciyerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıtsistemi ile yapılmıştır.

Mecburi ilköğretim çağına giren66 aylık çocuklar ile 60-66 aylık arası çocuklardan toplam 2.313.888 çocuğumuzikametlerine en yakın ilkokula yerleştirilmiştir. Velilerimiz Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden çocuklarının T.C.kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişimbilgilerini öğrenebileceklerdir. Bu yerleştirme aynı zamanda 66 ay ve üzeri çocuklar için kesin kayıt anlamına gelecektir. Velilerimizin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı parası adı altında zorunlu bir bağış yapmadan okullarımız açıldığında çocuğunuokula götürmesi yeterli olacaktır. Okula yerleştirilen öğrenci listeleri,okul yönetimleri tarafından velilerin rahatça görebilecekleri okuldaki uygunyerlere asılacak, okulların web sayfalarında yayınlanacak veya telefonla soranvelilere bilgi verilecektir.

Doğum tarihleri 2007 Nisan-Eylül aylarında bulunan çocuklarda ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirilmişlerdir. Bu yaşgrubundaki çocuğunu birinci sınıfagöndermek isteyen velilerimizin okula yazılı istekte bulunmaları okula kesinkayıtları için yeterli olacaktır.

Yaşçakayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olupokula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadarsağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı raporüzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.

Özel Eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharipgazi çocuklarının istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri (şehit veyagazilik belgesi, rehberlik araştırma merkezinden alınacak rapor) halindenakilleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullarayapılabilecektir. Bunlar dışındaki hiçbir kişiye veya gruba ayrıcalık tanınmamaktadır.

Yerleştirmeden sonra görev yeri değişen kamu görevlileriile ikameti değişen vatandaşlarımızın çocuklarının birinci sınıfa kaydı, yeni adresiyle uyumlu okula sistem tarafından yapılacaktır. Ancak eski okula kesinkayıt yapılan çocukların adresi değiştikten sonraki yeni adresine uyumlu okulanakli, e-okulda nakiller açıldığında yapılacaktır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak adresi ve okulu değişen öğrencilerin tespiti halinde adreslerineuygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacaktır.

Yurt dışından gelen, ikametgâhıbelirlenip nüfus cüzdanı yeni düzenlenen çocuklarımızın kayıtlarının hiçbirokula çıkmaması durumunda, velilerimiz öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderekadres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderekyetkilileri bilgilendirecektir. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleriilgili okullarla ilişkilendirecektir.

Resmî ilkokul ve ortaokullara arasınıflardan öğrenci nakilleri Ağustos ayı içerisinde açılacak olup, özelokullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına kayıt ve nakillerde adres kontrolü yapılmadığından e-okulişlemleri açıldığında okul yöneticileri tarafından süresi içinde kayıt venakiller yapılabilecektir.

e-Kayıt işlemlerineilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplarına Bakanlığımızın www.meb.gov.tr internet adresindeki VeliBilgilendirme Sistemi bölümünden ulaşılabilecektir.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bir önceki yazımız olan 2012-2013 1. Sınıf Kayıtları başlıklı makalemizde 1. sınıf kayıtları, 2012 1. sınıf kayıtları ve 2012-2013 kayıtları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. ali dedi ki:

    ben siteye girdim fakat açılmıyor ne yapmam gerekir ?

    1. gokhan dedi ki:

      anlık bir sıkıntı olmuş olabilir. şuan yazı içindeki linke tıkladığınızda sayfa çalışıyor.

Yorum Yaz

Daha fazla Eğitim
2012-2013 1. Sınıf Kayıtları

Yaz tatili sürerken ailelerde bir yandan da yeni eğitim-öğretim yılının hazırlıkları devam ediyor ancak belirsizlikler sürüyor. Öyle ki akşam üzeri...

Kapat