trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

2011 Bedelli Askerlik Detayları

2011 Bedelli Askerlik Detayları

Çıkar mı çıkamaz mı, yaş sınırı ne olacak, bedeli ne olacak? Gibi soruların sonunda bedelli Askerlik tartışması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile son buldu. Daha önce Bedelli askerlik ile ilgili olan gelişmeleri ilgili yazımızda belirtmiştik. Gelelim 2011 Bedelli Askerlik detaylarına:

30 Yaşından gün alanlar 30.000 TL ödeyerek bedelli askerlikten yararlanacak.Ayrıcada 21 gün eğitime tabi tutulmayacak.

Bedelli askerlikte yaş sınırı 30, bedel ise 30 bin TL olacak. 21 günlük temel eğitim ise verilmeyecek.

Bedelli askerlik uygulamasıyla iki hedef gözetiyoruz, bakaya sayısında artış görüyoruz. Bunu eritmek istiyoruz. Ayrıca sosyal politikalara yatırım yapacağız bu parayla. Bu para şehit, gazi yakınlarına aktarılacak.

Dövizli askerlik konusunda, oturma ve çalışma iznine sahip olarak işçi ve işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra eden, toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunanlar 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar başvurdukları taktirde 5 bin 112 Euro karşılığı dövizle askerlik hizmetini yerine getiriyorlardı. Aynı şekilde 38 yaşına aynı kadar başvurmayanlar ise 7 bin 668 Euro karşılığı bu hizmeti yapıyorlar. Dövizle askerlik hakkında yaralananlar 21 gün de temel askerlik eğitim alıyorlardı. Hazırlanan Yeni tasarı ile dövizli askerlik hakkı kazananlar için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedel ile askerlik görevcini ifa etme hakkı getiriyoruz. Ayrıca bu hakkı elde edenlerin 21 gün olarak aldıkları temel eğitimi de tamamen kaldırıyoruz. Yani dövizli askerlik hakkına sahip olanlar sadece 10 bin Euro ödemek suretiyle bu yükümlülüğü yerine getirmiş olacaklar.

Henüz askerlik hizmetine başlamamış, 30 yaşından gün almış olanlar Kanun Resmi Gazete’de yayınlandığı gün 30 yaşından gün almış olanlar 6 ay içinde 30 bin Türk Lirası parayı defaten ödeyebilecekleri gibi yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödeyerek askerlik hizmetini yapmış sayılacaklar. Bu hakkı kazananlar da temel askerlik eğitimi almayacaklar. Yani 21 gün temel eğitime katılmayacaklar.

30 bin TL isterse peşin, isterlerse yarısı peşin yarısı da daha sonra ödenebilecek.

Bir önceki yazımız olan Ay Büyürken Uyuyamam Sinema Filmi Tanıtımı başlıklı makalemizde ay büyürken uyuyamam, ay büyürken uyuyamam 2011 ve ay büyürken uyuyamam cemile hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Daha fazla Genel, TV & Medya
Ay Büyürken Uyuyamam Sinema Filmi Tanıtımı

  Vizyona girecek Türk filmleri sayısı artıyor bunlardan bir tanesi de Necati Cumalı’nın “Ay Büyürken Uyuyamam”, adlı kitabından, aynı isimle...

Kapat