trafik cezası ödeme sgk borç ödeme trafik cezası ödeme

2. El Oto Alım Satımında Yaşanan Olaylar

2. El Oto Alım Satımında Yaşanan Olaylar

Son dönemlerde sosyal paylaşım ortamlarında sıkça karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de 2. el alım satım dolandırıcıları. Bu konuyu irdelemekte fayda var, sıkça karşılaşılan durumları sıralayalım:

  • Pert Aracı normal bir araç gibi satmak

Dolandırıcılığın en sık yapıldığı uygulamalardan bir tanesidir. Sigorta şirketlerinin daha az zarar etmek amacı ile vatandaşın canını hiçe saydıkları bir uygulamadır. Kaza sonucu kullanılamaz hale gelen bir aracı piyasaya ucuza satarak zararını en aza indirmeyi amaçlamaktalar. Piyasada al satçı diye tabir edilen ya da sırf bu işi yapan araç toplamacılar bu araçları piyasaya sürmektedir.

Olay burdan sonra başlıyor bu kişilerden bu araçları alan dolandırıclar arabayı hiç kazasızmış gibi vatandaşa satmakta, Satıcıya güvenen vatandaş ise mutlu bir şekilde kasko firmasına aracını kasko yaptırmaya gittiğinde büyük bir şok yaşıyor. “Kasko yapamayız aracınız PERT.”

Böyle bir duruma düşmemek için alacağınız aracı yetkili servislere ekspertiz ettiriniz.
Daha güvenli bir yol ise aracın motor şasi no bilgilerini alarak herhangi bir kasko yapan firmaya giderek kasko yaptıracakmış gibi fiyat almak, pert kaydı varsa hemen karşınıza çıkacaktır.

  • Kilometresi Düşürülmüş Aracı Satmak

Günümüzde şirketler artık araç almıyor bunları şirketlerden kiralama yoluna gitmekde ve araç masraflarını en aza indirmekteler. Bu nedenle 1-2 yaşında olan ama kmsi çok yüksek olan araçlar kiralama şirketleri tarafndan piyasaya normal değerlerinin daha altında satılmaktadır. Şirketlerden bu araçları alan kişiler sanayide 20-30 lira karşılığında km yi daha cazip bir düzeye geitrerek haksız kazaç yoluna gitmekteler.

Böyle bir sıkıntıya düşmemenin yolu yetkili servis sorgusudur. Yetkili servise giren bir aracın ilk önce kmsi kaydedilir çünkü.

  • Noter Dolandırıcılığı

Dolandırıcılar aracı alacaklarını anlatarak satıcının gözünü boyuyorlar, bu bazen maddi, bazen dini duyguları ön plana çıkararak satıcının güven duygusunu kazanıyorlar. Noterde ise dur para geliyo vb. aldatmacalarla parayı almış gibi hareket ederek satıcının imza atmasını sağlıyorlar. İmzayı attıkdan sonra sen yoluna ben yoluma. Hiç bir hak iddia  edemiyorsunuz. Siz dolandırıldığınızı anlayana kadar aracınız 3. şahılara satılmıştır bile.

Siz siz olun kimseye güvenmeyin. Paranızı hesabınızda görmeden noterde işlem yapmayın. 100 lira vererek servise daha büyük kayıpların  önüne geçin.

Şİmdiden Hayırlı Satışlar ve Hayırlı Alışlar.

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. emre dedi ki:

    soner kuccuk ve armağan ermiş bu şahislara sakin inanmayin bunlar oto dolandiricisidir
    birçok şehirde dolaşip aracini satmak isteyen kişileri dolandiriyorlar

Yorum Yaz